Zgodnie z kodeksem pracy zatrudniony może w ciągu dwóch miesięcy od przejęcia zakładu przez innego pracodawcę rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę. Przyjęcie tego trybu powoduje dla zainteresowanego takie skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

[srodtytul]Praktyka potwierdzona [/srodtytul]

orzecznictwem sądowym pokazuje, że część osób odchodzących z przejmowanej firmy otrzymuje odprawy z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracowników, a część jest pozbawiana prawa do tego świadczenia. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się więc do ministra pracy z informacją o rozbieżnościach dotyczących zasad przyznawania odpraw określonych w ustawie o zwolnieniach grupowych.

Resort pracy, a konkretnie Departament Prawa Pracy, w piśmie z października tego roku wyjaśnia, że rozwiązanie umowy przez zatrudnionego w trybie art. 23[sup]1[/sup] § 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] nie powoduje skutków przewidzianych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zdaniem ministerialnych prawników skorzystanie z możliwości rozwiązania stosunku pracy w tym trybie nie powoduje nabycia przez zainteresowanego prawa do odprawy przewidzianej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.

Takie stanowisko znalazło również odbicie w orzeczeniu [b]Sądu Najwyższego[/b] z 25 maja 2000 r. Sąd stwierdził w nim, że fikcję prawną polegającą na tym, że rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika zgodnie z art. 23[sup]1[/sup] § 4 k.p. powoduje dla niego skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem, należy odnosić do przyszłego zatrudnienia [b](sygn. I PKN 647/99)[/b].

Tymczasem rzecznik przypomina, że w kolejnych orzeczeniach SN prezentuje odmienny pogląd, np. w [b]wyroku z 2 lutego 2001 r[/b]., zgodnie z którym rozwiązanie przez pracownika umowy w trybie art. 23[sup]1[/sup] § 4 k.p. nie wyklucza odprawy pieniężnej, gdy zostaną spełnione przesłanki określone w ustawie o zwolnieniach grupowych [b](sygn. I PKN 378/00)[/b].

Zdaniem rzecznika zachodzi potrzeba doprecyzowania art. 23[sup]1[/sup] § 4 k.p. przez ustalenie, czy takie rozwiązanie stosunku pracy należy do katalogu przesłanek leżących po stronie pracodawcy skutkujących nabyciem przez pracownika prawa do odprawy pieniężnej.