Pracownica od ukończenia szesnastego roku życia, pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców, ale nigdy go nie przejęła. Dziś pracuje w jednostce samorządowej, w której w październiku mogłaby uzyskać prawo do nagrody jubileuszowej, gdyby okres pracy na roli został zaliczony do jej stażu pracy. Czy jednostka powinna to zrobić?

Nie

, jednostka samorządowa nie powinna wliczać okresu pracy tej pracownicy w gospodarstwie rolnym rodziców. I to mimo że do okresu pracy uprawniającego do jubileuszówki wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 8 ust. 1

rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.

).

Takim odrębnym przepisem jest art. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.Pracownica nie spełnia jednak żadnego z warunków określonych w tym przepisie. Nie prowadziła samodzielnie gospodarstwa rolnego ani nie pracowała w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka. Nie przejęła też roli od rodziców, choć pracowała w nim po 16 roku życia i miało to miejsce przed 1 stycznia 1983 r. Nie można też jej uznać za domownika, bo okresy jej pracy przypadają przed 31 grudnia 1982 r., a wliczane do stażu pracy mogą być tylko te, które wystąpiły po tej dacie. Zatem nie ma podstawy prawnej, aby zaliczyć jej pracę na roli do stażu.