Aktualizacja: 22.09.2019 23:15 Publikacja: 20.09.2019 11:32
Foto: 123RF
Od początku 2019 roku, wymóg zachowania należytej staranności przy stosowaniu ulg (obniżonych stawek) i zwolnień w podatku u źródła został wprost zawarty w ustawie.
Wprowadzono też nowy system dla płatności na rzecz jednego podmiotu w ciągu jednego roku podatkowego, jeżeli przekroczą one 2 miliony złotych. Otóż co do zasady w odniesieniu do takich płatności płatnik nie będzie stosował ulg czy zwolnień w podatku u źródła, ale będzie potrącał podatek według stawki podstawowej mającej zastosowanie w konkretnym przypadku. Zastosowanie ulgi czy zwolnienia będzie miało charakter następczy i będzie realizowane w procedurze zwrotu podatku, jaką może wszcząć podatnik – nierezydent, a w szczególnych sytuacjach płatnik (polski podmiot).
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W związku ze zbliżającym się rozliczeniem podatku dochodowego PIT i CIT za rok 2024 warto się zastanowić, jak obniżyć swój podatek do zapłaty. Oszczędności można uzyskać poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Gdy turysta prowadzi działalność, rolnik nie skorzysta ze zwolnienia z PIT.
W zeznaniu przygotowanym przez fiskusa w Twój e-PIT jest wykazana przysługująca rodzicowi ulga na dzieci. Jeśli jednak odliczenie jest większe niż podatek, rodzic musi sam wpisać kwotę dodatkowego zwrotu. Inaczej część ulgi przepadnie.
Ponad połowa badanych deklaruje, że gdyby miała wybór, zrezygnowałaby z obowiązkowej składki zdrowotnej i samodzielnie finansowała leczenie. To dlatego, że za leczenie często płacimy podwójnie: na NFZ i prywatnie. Ale NFZ jest kluczowy – zastrzegają eksperci.
• Co z miejscem parkingowym w kosztach firmy? Odpowiedź Ministerstwa Finansów • NSA: co jest kosztem podatkowym youtubera, który zarabia na reklamach • NSA roztrzygnął jeden z pierwszych sporów o ulgę dla młodych • Czy przedsiębiorca, który ma mobilne biuro w przyczepie kempingowej, odliczy VAT z faktur na jej zakup? • Nowy pomysł zespołu Rafała Brzoski dla małych firm. „Absolutna rewolucja" • Papierowe paragony odejdą do lamusa? Nowe propozycje deregulacji • Ważne terminy na ten tydzień
Jeśli wynagrodzenie z umów zlecenia łączy się z przenoszeniem praw autorskich na zleceniodawcę i rozliczeniem 50 proc. kosztów, to nie ma do nich zastosowania tzw. ulga dla młodych.
Ulga na dziecko, zwana również ulgą prorodzinną, przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić pewne warunki, a jeden z nich dotyczy limitu osiąganych dochodów.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas