Reklama
Rozwiń

Obrót wirtualną walutą jest zwolniony z VAT

Ujęcie transakcji kryptowalutowych w rozliczeniach podatku od towarów i usług sprawia podmiotom gospodarczym wiele problemów praktycznych. Zmierzenia się z tym obowiązkiem na pewno nie ułatwia brak konkretnych regulacji prawnych odnoszących się do tej kwestii.

Publikacja: 12.09.2021 12:54

Obrót wirtualną walutą jest zwolniony z VAT

Foto: Adobe Stock

Jeszcze niedawno obrót walutą wirtualną był traktowany przez organy podatkowe jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 23 proc. Pomimo iż opodatkowanie VAT transakcji kryptowalutowych w większości przypadków było znaczenie utrudnione, standardem stało się narzucanie przez organy podatkowe obowiązku naliczania VAT przy ich sprzedaży. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2014 r. (IPPP2/443-243/14-4/BH), pomimo jednoznacznego wyartykułowania przez podatnika, że przy transakcji kryptowalutowych, nie ma możliwości ustalenia tożsamości podmiotu będącego ostatecznym nabywcą organ, nie odnosząc się do meritum, wskazał na konieczność identyfikacji odbiorcy w celu prawidłowego rozpoznania obowiązku wnioskodawcy jako płatnika. Wydaje się, że takie podejście fiskusa wynikało z nieznajomości istoty transakcji kryptowalutowych, a także, jak pokazała ogólna praktyka organów, z braku głębszej refleksji nad charakterem tych transakcji.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa