Płatnik nie musi weryfikować statusu odbiorcy dywidendy

Dla możliwości zastosowania zwolnienia dywidendy z podatku u źródła, jej odbiorca nie musi być jej „rzeczywistym właścicielem". Wymagane jest jedynie, aby był właścicielem udziałów (akcji) spółki zależnej.

Publikacja: 12.09.2021 12:20

Płatnik nie musi weryfikować statusu odbiorcy dywidendy

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 kwietnia 2021 r. (II FSK 240/21) uznał, że wystarczającym warunkiem dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym u źródła dywidendy wypłacanej zagranicznej spółce jest spełnienie ustawowych warunków zwolnienia. Płatnik wypłacający dywidendę nie jest zobowiązany do sprawdzenia czy odbiorca płatności jest jej rzeczywistym właścicielem.

Polska spółka zamierzała wypłacić dywidendę zagranicznemu wspólnikowi – spółce posiadającej 100-proc. udział w jej kapitale. We wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że dla zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego potrącanego u źródła wystarczające jest zbadanie ustawowych warunków zwolnienia i że nie jest jako płatnik zobowiązana do weryfikacji statusu odbiorcy dywidendy jako jej rzeczywistego właściciela. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem spółka jako płatnik musi zachować należytą staranność przy zbadaniu warunków zwolnienia. Staranność ta, zdaniem Dyrektora KIS, musi także obejmować zbadanie, czy odbiorca płatności jest jej rzeczywistym właścicielem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku