Aktualizacja: 21.09.2021 07:39 Publikacja: 21.09.2021 13:14
Foto: Adobe Stock
Przedsiębiorca rozlicza podatek dochodowy na zasadach podatku liniowego prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT oraz ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zapłatę za wykonaną czynność otrzymuje przed montażem, wyłącznie na firmowe konto bankowe. Przedsiębiorca nie zawiera pisemnych umów na wykonanie usług. Usługi są wykonywane na podstawie umów ustnych. Na podstawie wyciągów bankowych z konta firmowego wynika, że dana płatność stanowi przedpłatę. Fakt otrzymania wpłaty nie jest potwierdzany wystawieniem faktury (jeśli nie ma żądania zleceniobiorcy, a zleceniobiorca jest osobą fizyczna, nie firmą), a jedynie wpisem do prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca nie wystawia faktury końcowej. Wpłaty mogą podlegać zwrotowi w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie wywiązać się z podjętych zobowiązań (np. z uwagi na zdarzenia losowe lub stan zdrowia). W takim przypadku zwrot następuje w całości na konto wpłacającego. Przedsiębiorca ewidencjonuje otrzymane kwoty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dniu zakończenia usługi, czyli w dniu montażu, nie zaś w dniu wpływu należności na konto. Czy prawidłowe jest ewidencjonowanie otrzymanych, ustalonych wcześniej kwot, stanowiących przedpłaty za wykonanie usługi w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w dniu zakończenia usługi, nie zaś w dniu wpływu należności na konto?
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Rosyjskie cła wywozowe dotyczą także chińskiego tranzytu. Z tego powodu tamtejsi eksporterzy część towarów wysyłają morzem.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, a oprócz wynagrodzenia podstawowego zapewniają im świadczenia dodatkowe, np. transport czy zakwaterowanie. Czy płatnik zapewniając takie świadczenia powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
W 2024 r. mamy niższy limit zwolnienia z PIT na upominki z funduszu socjalnego. Pracodawca i pracownik nie muszą się jednak przejmować PIT, jeśli prezent jest klasyczną darowizną. Wtedy rozlicza się go inaczej i podatku łatwo uniknąć.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia PIT-11 i PIT-4R. Mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas