Aktualizacja: 24.11.2024 20:19 Publikacja: 16.10.2021 12:16
Foto: Adobe Stock
WIS jest narzędziem, które nie umożliwia przedsiębiorcom potwierdzenia dokładnej klasyfikacji towaru według kodu CN.
Wprowadzona do ustawy o VAT Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest instytucją analogiczną do istniejących już Wiążącej Informacji Taryfowej oraz Wiążącej Informacji Akcyzowej, służącą do ustalenia stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów, importu towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wydawana w formie decyzji administracyjnej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej skutkuje uzyskaniem wiążącego prawnie rozstrzygnięcia wskazującego stawkę VAT dla sprzedawanych towarów lub usług. Warto zaznaczyć, że wniosek o wydanie WIS można złożyć również w kwestii nieodnoszącej się bezpośrednio do stawki podatku. Regulacje dopuszczają bowiem możliwość skierowania zapytania w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są towary oraz usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, objęte obligatoryjnym systemem podzielonej płatności, a także w kontekście towarów, którymi obrót uniemożliwia zastosowanie zwolnienia podmiotowego, wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Wynika to z bezpośredniej korelacji między klasyfikacją towarów lub usług według CN i PKWiU a koniecznością zastosowania określonych regulacji VAT.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas