Wiążąca informacja stawkowa a CN, czyli nomenklatura scalona

Wiążąca informacja stawkowa daje podatnikom gwarancję, że dla sprzedawanych przez nich towarów została zastosowana właściwa stawka podatku według klasyfikacji CN (Nomenklatura Scalona).

Publikacja: 16.10.2021 12:16

Wiążąca informacja stawkowa a CN, czyli nomenklatura scalona

Foto: Adobe Stock

WIS jest narzędziem, które nie umożliwia przedsiębiorcom potwierdzenia dokładnej klasyfikacji towaru według kodu CN.

Wprowadzona do ustawy o VAT Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest instytucją analogiczną do istniejących już Wiążącej Informacji Taryfowej oraz Wiążącej Informacji Akcyzowej, służącą do ustalenia stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów, importu towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wydawana w formie decyzji administracyjnej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej skutkuje uzyskaniem wiążącego prawnie rozstrzygnięcia wskazującego stawkę VAT dla sprzedawanych towarów lub usług. Warto zaznaczyć, że wniosek o wydanie WIS można złożyć również w kwestii nieodnoszącej się bezpośrednio do stawki podatku. Regulacje dopuszczają bowiem możliwość skierowania zapytania w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są towary oraz usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, objęte obligatoryjnym systemem podzielonej płatności, a także w kontekście towarów, którymi obrót uniemożliwia zastosowanie zwolnienia podmiotowego, wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Wynika to z bezpośredniej korelacji między klasyfikacją towarów lub usług według CN i PKWiU a koniecznością zastosowania określonych regulacji VAT.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo