Reklama
Rozwiń

NSA: wykładnia dublująca opodatkowanie CFC jest niedopuszczalna

W pojęciu dywidendy mieści się również świadczenie pieniężne lub niepieniężne otrzymane przez założyciela od fundacji, będącej zagraniczną jednostką kontrolowaną.

Publikacja: 16.11.2021 13:04

NSA: wykładnia dublująca opodatkowanie CFC jest niedopuszczalna

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o PIT regulujących podstawy opodatkowania dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (zwanej CFC) będącej zagraniczną fundacją rodzinną w stanie prawnym obowiązującym w 2019 r. Konkretnie czy świadczenia spełniane przez fundację na rzecz jej fundatora i zarazem jej beneficjenta mogą być uznane za dywidendę w rozumieniu art. 30f ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT. A jeśli tak, to czy dla pomniejszenia podstawy opodatkowania zagranicznej jednostki kontrolowanej wystarczy, aby równowartość dywidendy była uwzględniona w podstawie opodatkowania podatnika i to także wówczas, gdy będzie to podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. Takie wątpliwości podatnik przedstawił we wniosku o interpretację. Wyjaśnił, że posiada udziały i akcje w polskich spółkach kapitałowych, nieruchomości bądź udziały w nieruchomościach oraz inne aktywa. Spółki łącznie grupę kapitałową. Udziały i akcje posiadane przez podatnika oraz jego rodziców i siostrę, bezpośrednio i pośrednio, dają im łącznie kontrolę. Mężczyzna wskazał, że jest zainteresowany zaplanowaniem skutecznej sukcesji, w ramach której kontrola nad grupą kapitałową pozostanie w rękach kolejnego pokolenia. Rozważane jest utworzenie fundacji rodzinnej, z siedzibą w Księstwie Liechtenstein i przeniesienie do niej aktywów. Fundacja nie będzie polskim rezydentem podatkowym. Podatnik chciał się upewnić jak będzie wyglądała jego podatkowa sytuacja po przeprowadzeniu takiej operacji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem