Reklama
Rozwiń

Polski Ład a amortyzacja podatkowa nieruchomości

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzone przez Polski Ład w zakresie amortyzacji mogą spowodować, że projekty nieruchomościowe, przygotowane do realizacji lub prowadzone, będą przynosić mniejszą rentowność.

Aktualizacja: 14.12.2021 13:22 Publikacja: 14.12.2021 13:15

Polski Ład a amortyzacja podatkowa nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Mowa o zmianach dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji Środków Trwałych, m.in. budynki i lokale.

Artykuł 15 ust. 6 ustawy o CIT otrzymał brzmienie wskazujące na to, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne), przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki. Tym samym ograniczono wysokość amortyzacji, m.in. budynków i lokali w spółkach nieruchomościowych w każdym roku podatkowym do wysokości odpisów amortyzacji wynikających z przepisów ustawy o rachunkowości.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa