Wartość początkowa będzie ustalana według nowych zasad

Od 1 stycznia przedsiębiorca wprowadzający do ewidencji środek trwały zakupiony uprzednio do majątku prywatnego ustali jego wartość, od której będzie rozliczał odpisy amortyzacyjne, według ceny nabycia, ale tylko do wartości rynkowej.

Publikacja: 19.12.2021 09:15

Możliwość dokonywania przyspieszonej amortyzacji stanowi formę ulgi inwestycyjnej i pomocy de minimi

Możliwość dokonywania przyspieszonej amortyzacji stanowi formę ulgi inwestycyjnej i pomocy de minimis dla małych podatników oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, którzy w danym roku rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Foto: Adobe Stock

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, w obecnym brzmieniu, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia >>patrz ramka pod artykułem.

Na podstawie rozwiązań Polskiego Ładu przepis ten otrzyma nowe brzmienie. Od 1 stycznia 2022 r. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie się uważać w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia, a jeżeli były używane przez podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nie były wcześniej amortyzowane – cenę ich nabycia, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo