Reklama
Rozwiń

Polski fiskus dostanie podatek od zarobków w RFN

Udostępnienie pomieszczeń przez zagranicznego zleceniodawcę w celu wykonania określonych czynności, wynikających z pojedynczego zlecenia, niemającego stałego charakteru, nie wystarcza dla przyjęcia stałego charakteru placówki.

Publikacja: 11.01.2022 13:54

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-niemiecka

Foto: shutterstock

Sprawa dotyczyła podatniczki, której fiskus zakwestionował rozliczenie PIT za 2015 r. Problemy kobiety miały związek z informacją jaką polska skarbówka dostała do niemieckiego odpowiednika. Wynikało z niej, że oprócz wykazanego dochodu podatniczka uzyskała na terenie Niemiec dochód z działalności, polegającej na opiece nad osobami starszymi i pomocy domowej.

W tej sytuacji podatniczka, która rozliczała się z mężem, złożyła korektę do pierwotnie złożonego zeznania wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy (PIT Z/G). I oprócz wcześniej wskazanych dochodów z tytułu rent/emerytur, wskazała dochody osiągnięte za granicą. W korekcie wskazano, że podatniczka, mająca miejsce zamieszkania w Polsce, prowadziła na terenie Niemiec jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opieki nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania. W ramach tej działalności zawierała umowy z rodzinami osób starszych, bądź bezpośrednio z nimi. Ponadto współpracowała z pośrednikiem na terenie Niemiec, który zajmuje się poszukiwaniem klientów zainteresowanych usługami świadczonymi przez podatniczkę. Podatniczka wynajmowała w Niemczech biuro, w który zgłoszona była siedziba jej firmy, prowadzona była ewidencja i odbierana korespondencja.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa