Reklama
Rozwiń

Czynności nieodpłatne bez faktury

Dostawy towarów i świadczenia usług, za które nie jest pobierana zapłata, ujmuje się w ewidencji sprzedaży, ale nie ma obowiązku ich odrębnego dokumentowania fakturą. Ewentualnie można wystawić stosowny wewnętrzny dowód księgowy.

Aktualizacja: 31.01.2022 09:29 Publikacja: 30.01.2022 07:21

Czynności nieodpłatne bez faktury

Foto: Adobe Stock

Sposób dokumentowania podlegających opodatkowaniu nieodpłatnych dostaw towarów i podlegających opodatkowaniu nieodpłatnie świadczonych usług budzi wątpliwości podatników. Wątpliwości te biorą się z tego, że czynności te uważa się przy spełnieniu określonych warunków za opodatkowane VAT odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

W przypadku zrównania świadczeń nieodpłatnych z czynnościami odpłatnymi należy rozważyć czy tego typu zdarzenia powinny zostać udokumentowane fakturą. Konieczność wystawienia takiego dokumentu zdaje się bowiem wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT, w myśl której podatnik jest obowiązany co do zasady wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Samo pojęcie sprzedaży zostało natomiast zdefiniowane w ustawie jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Skoro zatem czynności nieodpłatne są traktowane na równi z odpłatną dostawą czy też świadczeniem usług, to można uznać, że zasadne jest dokumentowanie ich poprzez wystawienie faktury. Dokładna analiza przepisów o VAT oraz stanowiska sądów administracyjnych prowadzi jednak do przeciwnego wniosku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa