Paliwo do samochodu na sprzedaż z pełnym odliczeniem VAT

Jeżeli zgodnie z umową samochód przed wydaniem pierwszemu właścicielowi jest zatankowany, to sprzedawca ma prawo odliczyć podatek od nabytego w tym celu paliwa w całości. To, że nabywca siedzi na fotelu obok, nic nie zmienia.

Publikacja: 21.02.2021 10:32

Paliwo do samochodu na sprzedaż z pełnym odliczeniem VAT

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r. (0112-KDIL1-1.4012.449.2020.2.MB)

Podatnik będący bohaterem komentowanej interpretacji to autoryzowany dealer samochodowy, który w ramach swojej działalności handluje (zarówno w hurcie, jak i w detalu) nowymi samochodami. Sprzedając pojazdy klientom flotowym, startuje on czasami w zorganizowanych przetargach, w których musi spełnić narzucone mu z góry warunki przedstawione w zapytaniu ofertowym. Warunki takie to m.in. posiadanie przez pojazd określonych elementów wyposażenia, akcesoriów lub – co stanowi główny punkt komentowanej interpretacji – napełnienie paliwem zbiorników paliwowych pojazdów. U wnioskodawcy tankowanie takie odbywa się najczęściej po zrealizowaniu formalności dot. sprzedaży pojazdu, w momencie jego odbioru przez użytkownika. W praktyce więc przyszły użytkownik pojazdu po otrzymaniu faktury jest zabierany na stację paliw, gdzie pracownik wnioskodawcy napełnia pojazd paliwem zgodnie z umową.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo