Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jeden z wariantów opodatkowania. Od 1 stycznia br. przysługuje wielu przedsiębiorcom, którzy wcześniej nie mieli do niego prawa.
O ryczałt zapytał jeden z czytelników, świadczący usługi reklamowe. Do tej pory rozliczał się na podstawie ustawy o PIT. Teraz chce skorzystać z ryczałtu. Czy ma do tego prawo?
Tak, katalog wyłączeń z ryczałtu został bowiem znacznie ograniczony. Faktycznie, wcześniej były w nim także usługi reklamowe. Figurowały w załączniku nr 2 do ustawy ryczałcie „wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych". Ten załącznik został jednak 1 stycznia 2021 r. uchylony.
Wyłączone z ryczałtu pozostały tylko niektóre rodzaje działalności, np. prowadzenie aptek czy kantorów. Pozostałe, w tym świadczenie usług reklamowych, można rozliczać w tej formie.
Czytaj także:
Zmiany w ryczałcie od 2021 roku
Jaki podatek zapłaci czytelnik? Odpowiedź znajdziemy w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o) ww. ustawy o ryczałcie. Z przepisu tego wynika, że przychody ze świadczenia usług reklamowych, usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73) są objęte 15-proc. podatkiem.
Z ryczałtu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają do 2 mln euro rocznie przychodu. Limit ten został podniesiony z 250 tys. euro.
Zaletą ryczałtu jest jego prostota. Wystarczy zapisywać przychody w ewidencji. Nie trzeba prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów ani tym bardziej ksiąg rachunkowych.
Pamiętajmy jednak o tym, że ryczałt liczymy od czystego przychodu. Nie odliczamy na nim kosztów. Nie opłaca się więc tym, którzy ponoszą wysokie wydatki na swoją działalność. Może natomiast być korzystny np. dla przedsiębiorców ściśle współpracujących z kontrahentem, który zapewnia im biuro i całe wyposażenie: komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, telefon, materiały. Przy takiej formie współpracy podatnik ponosi niewielkie wydatki na działalność, więc powinien przeliczyć czy nie opłaci mu się przejść na ryczałtowe rozliczenie.
podstawa prawna: art. 3 ustawy z 28 listo- pada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 2123)