Aby odliczyć cały podatek, trzeba prowadzić ewidencję i złożyć VAT-26

Przy przekazaniu samochodu do wykorzystywania przez osobę trzecią wolno odliczyć 100 proc. VAT, jeżeli wykluczona zastała (np. w regulaminie) możliwość użytkowania pojazdu do celów innych niż działalność gospodarcza.

Publikacja: 06.03.2022 02:00

VAT

VAT

Foto: AdobeStock

- Spółka (podatnik VAT czynny) jest dealerem samochodowym. Samochody przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży nie są udostępniane pracownikom i współpracownikom spółki (nie są rejestrowane w wydziale komunikacji). Spółka stw

orzyła odpowiednie procedury, które wykluczają możliwość używania tych samochodów na potrzeby inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą). Spółka nabywa samochody wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży, czyli jako towary handlowe. Niewielka część samochodów osobowych, które zostały początkowo zakwalifikowane jako towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży, jest przejściowo wykorzystywana przez spółkę do innych celów, tzn. np. jako samochody demonstracyjne (wykorzystywane do jazd próbnych przez potencjalnych klientów) oraz samochody zastępcze (wypożyczane klientom serwisu). Pojazdy, które zostały zakwalifikowane jako pojazdy wyłączone z puli samochodów przeznaczonych wyłącznie do odsprzedaży, są rejestrowane w wydziale komunikacji, a następnie kierowane do wykorzystania jako samochody demonstracyjne lub zastępcze. Po pewnym czasie spółka przeznacza te samochody do odsprzedaży klientom detalicznym jako samochody używane. Rozumiemy, że spółka może odliczać 100 proc. VAT od takich samochodów demonstracyjnych i zastępczych? Spółka musi prowadzić ewidencje przebiegu dla takich samochodów i złożyć dla nich informacje VAT-26, dlatego mamy jeszcze pytanie jak ustalić moment zmiany przeznaczenia samochodu osobowego, który został nabyty wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży i którego przeznaczenie zostało następnie zmienione? Czy jest to dzień rejestracji pojazdu? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku