Urzędnik nie może się migać od załatwienia sprawy

Pismo, które oprócz uzasadnienia dla istnienia nadpłaty i zasadności złożenia korekty deklaracji zawiera dodatkowe elementy, szczególnie dotyczące jej zwrotu, nie może być interpretowane jako zwykłe uzasadnienie korekty deklaracji, lecz stanowi w wystarczającym zakresie wniosek o zwrot nadpłaty.

Publikacja: 02.08.2022 21:08

Urzędnik nie może się migać od załatwienia sprawy

Foto: Adobe Stock

W listopadzie 2020 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2015–2019 oraz uzasadnieniem przyczyn korekty deklaracji za 2020 r. Następnie wniosła o rozliczenie nadpłaty za lata 2015–2020 poprzez zaliczenie jej części na poczet bieżących, a w części przyszłych zobowiązań podatkowych.

Sprawa nie ruszyła jednak z miejsca, bo burmistrz na początku 2022 r. odmówił wszczęcia postępowania.Spółka zakwestionowała odmowę, ale nic nie wskórała. Samorządowe kolegium odwoławcze wyjaśniło, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty nie może być wszczęte z urzędu. Brak wniosku podatnika uniemożliwia więc prowadzenie postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty nawet wówczas, gdy organ podatkowy nie ma wątpliwości co do wystąpienia nadpłaty.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo