- Podpisaliśmy z osobą spoza firmy umowę zlecenia. W sierpniu wypłaciliśmy jej zaliczkę. Czy należy ją potraktować jako przychód zleceniobiorcy i potrącić zaliczkę na PIT? – pyta czytelniczka.
– Wszystko zależy od tego, jaki jest cel zaliczki. Czy jest to wypłata na poczet wynagrodzenia czy na pokrycie wydatków związanych z wykonywanym zleceniem – mówi Paweł Płonka, konsultant w Vialto Partners.
W pierwszej sytuacji (zaliczka jest wypłacana na poczet wynagrodzenia) płatnik (czyli zleceniodawca) musi potraktować ją jako przychód wykonawcy i potrącić zaliczkę na PIT.
– Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane bądź postawione do dyspozycji środki pieniężne. Stąd nie ma wątpliwości, że zaliczka już w momencie wypłaty stanowi przychód wykonawcy. Zleceniodawca jako płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek według najniższej stawki, która wynosi obecnie 12 proc. – tłumaczy Paweł Płonka.
Potwierdzają to interpretacje fiskusa, przykładowo z 13 września 2019 r. (0113- KDIPT2-3.4011.409.2019. 1.GG). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał w niej, że ogólne zasady rozliczania przychodu mają zastosowanie również do należności otrzymywanych z umów zlecenia. „Otrzymana przez zleceniobiorcę zaliczka na poczet wynagrodzenia rodzi takie same konsekwencje podatkowe jak otrzymane wynagrodzenie. Zatem, gdy Wnioskodawca wypłaci zleceniobiorcy zaliczkę na poczet wynagrodzenia płatnego zgodnie z zawartą umową, to po stronie zleceniobiorcy powstanie przychód w miesiącu wypłaty tej zaliczki. Tym samym, wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia będzie rodziła konieczność poboru przez Wnioskodawcę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w miesiącu wypłaty” – podkreślił fiskus.
– Inaczej jest, gdy zaliczka została przekazana zleceniobiorcy w celu pokrycia wydatków związanych z wykonywanym zadaniem, które go obciążają, np. uiszczenia jakichś opłat. Stanowi o tym art. 743 kodeksu cywilnego. Zwykle zleceniobiorca obowiązany jest rozliczyć taką zaliczkę ze zleceniodawcą i zwrócić jej “niewykorzystaną” część. W takiej sytuacji zaliczka nie mieści się w definicji przychodów w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji nie powinna od niej być potrącana zaliczka na PIT – wyjaśnia Paweł Płonka.
Zwróćmy uwagę na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 stycznia 2020 r. (0112-KDIL2-1.4011.25. 2019.1.TR). Stwierdzono w niej, że jeśli zaliczka jest świadczeniem zwrotnym (tj. zleceniobiorca zobowiązany jest ją zwrócić w okresie trwania umowy, a jeżeli tego nie uczyni, to będzie potrącona z jego wynagrodzenia), to nie stanowi ona definitywnego przysporzenia. W konsekwencji, nie jest przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Płatnik nie ma wtedy obowiązku potrącenia zaliczki na podatek.
Paweł Płonka dodaje, że zaliczka może być też wypłacona na pokrycie kosztów podróży zleceniobiorcy. – Generalnie otrzymane z tego tytułu należności są przychodem, jednak zwolnionym z podatku do wysokości określonej w przepisach – podkreśla ekspert.
Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)