Podpisywanie sprawozdań finansowych w 2022 roku

W bieżącym roku podpisywanie sprawozdań finansowych było nie lada wyzwaniem. Nie tylko ze względu na przedłużony termin, ale również na niepewną sytuację makroekonomiczną. Przedstawiamy najczęstsze problemy z jakimi spotkały się spółki podczas zamknięcia roku poprzedniego oraz informacje na co powinno się zwrócić uwagę podczas nadchodzącego zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Publikacja: 20.12.2022 20:00

Podpisywanie sprawozdań finansowych w 2022 roku

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z artykułem 52 ustawy o rachunkowości (dalej: ustawa) za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Ustawa określa również termin sporządzenia sprawozdania do 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Z uwagi na braki kadrowe w działach księgowych spowodowane skutkami pandemii Covid termin sporządzenia sprawozdań za rok 2021 był przedłużony o 3 miesiące, czyli do końca czerwca 2022 r. Na ten moment ciężko określić czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w nadchodzącym roku 2023, dlatego najlepiej przyjąć dzień 31 marca 2023 roku jako obowiązujący i  się na spełnienie tego ustawowego wymagania.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo