Aktualizacja: 22.11.2024 01:02 Publikacja: 06.03.2023 02:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 30 listopada 2022 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-3.4010.826.2022.1.JKU).
Wnioskodawcą była spółka prawa handlowego, której głównym przedmiotem działalności jest handel, wytwarzanie, przesyłanie oraz dystrybucja energią elektryczną. W związku z ciągłym rozwojem spółka współpracuje z agentami. Ich głównym zadaniem jest pozyskiwanie nowych klientów oraz negocjowanie bieżących kontraktów. By zmotywować agentów do skuteczniejszego pozyskiwania klientów, spółka planuje wprowadzić prowizje, których wysokość będzie ustalana na podstawie stawki prowizyjnej zależnej od wysokości masy marży w miesiącu dla umów pozytywnie zweryfikowanych przez spółkę oraz ilości pozytywnie zweryfikowanych umów, do których zawarcia doprowadził dany agent. Spółka planuje wprowadzić trzy progi, od których uzależniona będzie wysokość stawki prowizyjnej, stawka marży pozostanie zaś taka sama, a różnica w ostatecznej jej wysokości uzależniona będzie od ilości pozytywnie zweryfikowanych umów. Podstawa wynagrodzenia agentów współpracujących w ramach kontraktów B2B jest zróżnicowana. Części z nich wypłacane jest wynagrodzenie podstawowe wraz z prowizją, a części jedynie wynagrodzenie prowizyjne. Ze względu na rodzaj prowadzonej przez wnioskodawcę działalności, sposób wypłaty prowizji jest powiązany ze sposobem rozliczania kontraktów terminowych na dostawę oraz sprzedaż energii elektrycznej. W celu zmniejszenia ekonomicznego ciężaru związanego z wypłatą prowizji spółka planuje rozbić ją na trzy części, z czego pierwsza będzie wypłacana jeszcze przed uzyskaniem przychodu z danej umowy – ze środków własnych spółki. Wnioskodawca zwrócił uwagę, że pomimo powiązania wysokości pierwszej części prowizji z sumą uzyskanej marży, nie jest możliwe przypisanie otrzymywanej prowizji do konkretnego przychodu (konkretnej umowy), gdyż służy ona jedynie do ustalenia progu, na podstawie której określana jest stawka prowizyjna.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas