- Od 1 lutego 2023 r. lekarz uzyskuje przychody z dwóch umów zawartych z tym samym szpitalem. Od maja 2018 r. lekarz jest zatrudniony w szpitalu na umowę o pracę jako lekarz rezydent (chirurg). Natomiast od 1 lutego 2023 r. , w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej, świadczy na rzecz szpitala usługi na podstawie kontraktu o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie pełnienia dyżurów lekarskich świadczonych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zakres obowiązków na dyżurach kontraktowych (działalność gospodarcza) oraz w ramach etatu (umowa o pracę) różni się. Zarówno zakres zadań jak i miejsce ich wykonywania są odmienne. Czy lekarz może płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontaktu?

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (zob. art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT),

Reklama
Reklama

- pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Opodatkowanie dochodu

Istota problemu w analizowanej sprawie sprowadza się do ustalenia, czy lekarz może płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontaktu, będąc także zatrudniony na umowę o pracę w szpitalu.

Zgodnie z regułą zawartą w art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej), z zastrzeżeniem art. 9 ust. 2 i 3 ustawy o PIT, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym.

Wybór sposobu opodatkowania

Na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (tj. tzw. podatek liniowy) . W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30 ustawy o PIT, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku (art. 30c ust. 1 ustawy o PIT) – jest to tzw. podatek liniowy.

Wyłączenia

Jednakże na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i ma obowiązek wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zatem możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w przypadku lekarza zakres obowiązków na dyżurach kontraktowych (działalność gospodarcza) oraz w ramach etatu (umowa o pracę) różni się. Jeżeli w istocie czynności wykonywane przez lekarza w ramach stosunku pracy nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje on w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. W takim przypadku dochody uzyskiwane przez lekarza w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane tzw. podatkiem liniowym, pod warunkiem dokonania wyboru tej formy opodatkowania w stosownym terminie, tj. w analizowanym przypadku do 20 marca 2023 r., czyli w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.

Podatnik może zawiadomić na piśmie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przed upływem terminu, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT (art. 9a ust. 2a ustawy o PIT). Dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9a ust. 2b ustawy o PIT).

Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w art. 9a ust. 1-2b ustawy o PIT, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG (art. 9a ust. 2c ustawy o PIT).

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 listopada 2022 r., 0114-KDWP.4011.46. 2022.1.AS).

Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2647 ze zm.)