Wykładnia fiskusa może ułatwić podatnikom prawidłową identyfikację, które obszary działalności będą zakwalifikowane do wybranej ulgi podatkowej.

Stanowisko takie wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.168. 2022.2.MR).

Ulga B+R

Ulga B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podatnik posiadający status centrum badawczo-rozwojowego ma możliwość odliczenia 200 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych, z wyjątkiem kosztów związanych z ochroną patentową dla dużych podatników (100 proc. dodatkowego odpisu).

Pozostali podatnicy mogą odliczyć 200 proc. pracowniczych kosztów kwalifikowanych oraz 100 proc. innych kosztów kwalifikowanych.

Ulga na prototyp

Ulga na prototyp pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania 30 proc. sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu oraz wprowadzenia na rynek nowego produktu z zastrzeżeniem, że wartość odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym 10 proc. dochodu podatnika.

Należy wskazać, że nazwa „ulga na prototyp” może wprowadzać podatników w błąd, gdyż nie dotyczy ona samego prototypu – wytworzonego w celach testowych urządzenia, a stanowi jeden z końcowych etapów cyklu prac badawczo-rozwojowych.

Koszty zaliczane do ulgi na prototyp w większości spełniają warunki zaliczenia do ulgi B+R, co potwierdzają również wydawane wcześniej interpretacje dyrektora KIS z 19 grudnia 2022 r. (0111-KDIB1-3.4010. 872.2022.1.APO) z 6 października 2020 r. (0111-KDIB1-3.4010. 364. 2020.1.JKU), czy z 20 listopada 2020 r. (0111-KDIB1-3.4010.480. 2020. 1.PC).

Stan faktyczny

W najnowszej interpretacji wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, czy koszty nabycia lub wytworzenia we własnym zakresie oprzyrządowania do wytworzenia prototypu oraz przeprowadzenia jego badań stanowiskowych może rozliczać w ramach ulgi B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, a w konsekwencji czy spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania 100 proc. kwoty kosztów nabycia oprzyrządowania oraz nabycia materiałów służących do wytworzenia oprzyrządowania, a także 200 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników pracujących przy wytworzeniu oprzyrządowania. Argumentem spółki był fakt, iż podjęte przez wnioskodawcę prace zmierzające do wytworzenia prototypu nie mają jeszcze charakteru produkcji próbnej, gdyż nie obejmują etapu rozruchu technologicznego.

Stanowisko fiskusa

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie oprzyrządowania do wytworzenia prototypu oraz przeprowadzenia jego badań podlega przepisom o uldze badawczo-rozwojowej, a nie na prototyp.

W konsekwencji spółka ma prawo do odliczenia 100 proc. kosztów nabycia oprzyrządowania oraz materiałów służących do jego wytworzenia, jeżeli faktycznie są one bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością B+R. Może także odliczyć 200 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników pracujących przy wytworzeniu oprzyrządowania.

Wnioski

Wykładnia fiskusa wskazująca na możliwość zastosowania ulgi B+R jest korzystniejsza dla podatników niż ulga na prototyp dająca możliwość odliczenia tylko 30 proc. kosztów produkcji próbnej nowego produktu oraz wprowadzenia go na rynek. Zatem podatnik, który w ramach prowadzonej działalności nabywa lub wytwarza we własnym zakresie oprzyrządowania do wytworzenia prototypu oraz przeprowadza jego badania, może skorzystać z atrakcyjniejszej dla niego ulgi B+R.

W opisywanej interpretacji fiskus jednoznacznie potwierdził, że celem wprowadzenia przez ustawodawcę ulgi na prototyp nie było ograniczenie odliczania kosztów wytworzenia prototypu ze 100 proc. do 30 proc., a objęcie ulgą etapów realizowanych po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych.

Wciąż jednak mnogość wydawanych interpretacji indywidualnych w zakresie ulg podatkowych wskazuje na fakt, że analiza nowych przepisów sprawia problemy podatnikom a swoje wątpliwości i interesy zabezpieczają oni właśnie składając wnioski do dyrektora KIS.

Do czasu wypracowania jednolitych praktyk w zakresie stosowania nowych ulg podatkowych takie podejście wydaje się jedynym sposobem na uniknięcie ewentualnych sporów z fiskusem.

Jagoda Trela Partner Zarządzająca ID Advisory

Remigiusz Fijak Partner Associate ID Advisory