Aktualizacja: 15.01.2025 16:13 Publikacja: 05.06.2023 00:08
Foto: Adobe Stock
- Spółka jako zakład pracy jest płatnikiem PIT od przychodów ze stosunku pracy. Jedna z pracownic 16 marca 2023 r. ukończyła 60 lat i osiągnęła wiek emerytalny. 11 kwietnia 2023 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę z tą pracownicą. 11 kwietnia 2023 r. zakład pracy wypłacił pracownicy wynagrodzenie za pracę za kwiecień 2023 r., ekwiwalent za urlop i odprawę emerytalną. 12 kwietnia 2023 r. pracownica złożyła wniosek o emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 16 maja 2023 r. ZUS wypłacił pierwsze świadczenie emerytalne z wyrównaniem od kwietnia 2023 r. Pracownica uzyskiwała przychody wyłącznie ze stosunku pracy (z umowy o pracę zawartej ze spółką). W 2023 r. do osiągnięcia wieku emerytalnego (tj. w okresie od 1 stycznia do 16 marca 2023 r.) pracownica uzyskała przychody w łącznej wysokości 26 tys. zł. Z kolei w kresie od osiągnięcia wieku emerytalnego do rozwiązania umowy o pracę (od 17 marca do 11 kwietnia 2023 r.) zarobiła 16 tys. zł – wypłacono te świadczenia 11 kwietnia 2023 r. (tj. po dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a przed otrzymaniem 16 maja 2023 r. pierwszej emerytury). Pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracownica nie złożyła pracodawcy oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT (tzw. ulgi dla seniorów). Czy należności wypłacone tej pracownicy 11 kwietnia 2023 r. przez zakład pracy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT w granicach limitu wskazanego w tym przepisie i czy spółka może od tych świadczeń nie pobierać zaliczki na PIT? – pyta czytelnik.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Kasowy PIT to dodatkowa biurokracja, a i tak nie uchroni przed podatkiem. Przedsiębiorcy nie są nim zainteresowani, odradzają go księgowi. Wyborcza obietnica może się okazać niewypałem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas