Rezygnacja z wykupu leasingowanego pojazdu jest usługą

Wypłata premii pieniężnej na rzecz leasingobiorcy tytułem nieskorzystania przez niego z prawa wykupu leasingowanego samochodu jest wynagrodzeniem za usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, od której przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego.

Publikacja: 12.06.2023 02:00

Rezygnacja z wykupu leasingowanego pojazdu jest usługą

Foto: AdobeStock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 września 2022 r. (0114-KDIP4-2.4012.377.2022.1.MC).

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyła usługi leasingu operacyjnego i finansowego oraz najmu długoterminowego głównie na rzecz przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT. Oprócz standardowych postanowień umownych w kontraktach znajdowały się również klauzule, w świetle których leasingobiorca po zakończeniu podstawowego okresu leasingu był uprawniony do wykupu pojazdu po bardzo okazyjnej cenie (zazwyczaj niższej niż jego wartość rynkowa). Skorzystanie z prawa wykupu wymagało wcześniejszego zgłoszenia woli nabycia pojazdu po zakończeniu okresu leasingu. Ze względów biznesowych spółka postanowiła podjąć działania zmierzające do zwiększenia liczby pojazdów, które po zakończeniu umowy miały pozostawać własnością spółki. W tym celu leasingobiorcom, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem zgłosili chęć skorzystania z prawa wykupu pojazdu, spółka postanowiła wypłacać specjalną gratyfikację (premię), w zamian za którą leasingobiorcy mieli odstępować od wykupu pojazdu. Leasingobiorcy, którzy takiej woli nie zgłosili, premii nie otrzymywali. Premia wypłacana była jednorazowo, po spełnieniu wszystkich wymaganych w umowie przesłanek, m.in. po zapłacie wszystkich rat z tytułu leasingu, rozliczeniu szkód komunikacyjnych czy też wykonaniu zaległych napraw i przeglądów. Wypłata premii miała formę pieniężną, a spółka nie przewidywała alternatywnych form jej zapłaty, jak np. kompensaty z tytułu niezapłaconych rat leasingowych. Spółka zawnioskowała o potwierdzenie prawidłowości podejścia, zgodnie z którym premia stanowiła wynagrodzenie za usługę świadczoną przez leasingobiorcę na rzecz spółki, a w efekcie spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez leasingobiorcę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Odszkodowanie w prawie autorskim wymaga zmiany
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna, czyli obiecanki cacanki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Minimalny podatek dochodowy – czy czas panikować?
podatki
Rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości już obowiązują
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Co się zmieniło w składce zdrowotnej? Kto skorzysta teraz, a kto dopiero za rok?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego