Aktualizacja: 20.04.2025 07:15 Publikacja: 28.08.2023 07:12
Foto: Adobe Stock
W ramach tzw. Polskiego Ładu ustawodawca wprowadził nie tylko nowe ulgi i preferencje podatkowe, ale też ograniczenia niektórych przywilejów. Jedno z takich ograniczeń dotyczy spółek nieruchomościowych. Ważny wyrok dotyczący tej zmiany wydał 10 lutego 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (I SA/Po 790/22; nieprawomocny).
Sprawa dotyczyła spółki, która w maju 2022 r. wystąpiła o interpretację. Wyjaśniła, że wchodzi w skład międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży nieruchomości magazynowych. Wnioskodawczyni zajmuje się głównie wynajem i jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT. Jest właścicielką m.in. hali magazynowej – środka trwałego sklasyfikowanego w grupie 1 KŚT. Nieruchomość jest wykorzystywana tylko do działalności i spółka regularnie ponosi na nią wydatki związane z zarządzaniem oraz utrzymaniem. Hala została ujęta w bilansie spółki jako „nieruchomość inwestycyjna” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości i jest wyceniana według wartości godziwej. Podatniczka wyjaśniła też, że w ramach stosowanej polityki rachunkowości nieruchomość nie jest traktowana jako środek trwały, więc nie dokonuje od niej w odpisów amortyzacyjnych na podstawie ustawy o rachunkowości. Niemniej dla celów podatkowych hala magazynowa była i jest nadal traktowana jako środek trwały zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT. Do tej pory spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych od przyjętej wartości początkowej nieruchomości, które traktuje jako koszt w momencie ich dokonania.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas