Kiedy fundacja rodzinna musi rozliczać VAT

Fundacja, która prowadzi działalność gospodarczą, przy każdej transakcji musi rozważyć, czy ten zakup będzie wykorzystany w działalności, czy na prywatne potrzeby beneficjentów. Od tej kwalifikacji zależy sposób rozliczenia VAT od tego nabycia.

Publikacja: 04.09.2023 02:00

Kiedy fundacja rodzinna musi rozliczać VAT

Foto: Adobe Stock

Fundacja rodzinna, która prowadzi działalność gospodarczą nawet w ograniczonym zakresie, podlega reżimowi opodatkowania VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje bowiem żadnych szczególnych regulacji dla fundacji rodzinnej, co oznacza, że ewentualne opodatkowanie świadczeń realizowanych przez fundację lub nabywanych przez fundację będzie podlegało istniejącym regulacjom ogólnym.

Jak stanowi ustawa o fundacji rodzinnej, fundacja jest osobą prawną utworzoną między innymi w celu spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Przez świadczenie z kolei rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych