Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r., stosownie do art. 19a ust. 1 Prawa przedsiębiorców, przedsiębiorca musi zapewnić możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2360).
Obowiązek ten nie dotyczy przedsiębiorcy, który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 19a ust. 2 Prawa przedsiębiorców).
Nowy obowiązek
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 19a ust. 3 Prawa przedsiębiorców. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas (tzw. kas online), będzie zobowiązany zapewnić współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie kas online. Nie dotyczy natomiast kas trakcyjnych, tj. kas rejestrujących z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.
Minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, może jednak zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektórych przedsiębiorców z obowiązku, o którym mowa w art. 19a ust. 1 Prawa przedsiębiorców, mając na uwadze możliwości techniczno-organizacyjne zapewnienia konsumentowi prawa do zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (zob. art. 19a ust. 4 Prawa przedsiębiorców).
DEFINICJA
Czym jest kasa rejestrująca online
Kasa online to kasa, o której mowa w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT (zob. § 2 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących; Dz.U. z 2021 r., poz. 1625 ze zm.). Kasa taka musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3 ustawy o VAT. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych (art. 111 ust. 6a ustawy o VAT).
Kara pieniężna
Podatnicy, którzy nie dopełnią ww. obowiązku zapewnienia współpracy kasy online z terminalem płatniczym, będą musieli się liczyć z karą pieniężną.
Stosownie do mającego obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. przepisu art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT w przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.
W związku z tym zmieni się także art. 111 ust. 6l ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem wpływy z tych kar pieniężnych będą stanowić dochód budżetu państwa.
Karę pieniężną trzeba będzie uiszczać, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu tej kary.
Autor jest doradcą podatkowym
Podstawa prawna:
- art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.)
- art. 14 pkt 19 i art. 22 pkt 2 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105 ze zm.) – Polski Ład
- art. 19a ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 221 ze zm.)