Przypomniał o tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2023 r. (0111-KDIB2-1.4010. 278.2023.2.DD).

Wystąpiła o nią spółka zajmująca się uprawą winogron oraz produkcją win gronowych. Dzierżawi winnicę o powierzchni 1,5 ha. Owoce pozyskane z uprawianych winorośli będą przeznaczone do produkcji. Pierwsze zbiory planuje jesienią 2024 r. Wielkość produkcji nie będzie przekraczała 100 hl wina w roku winiarskim.

Spółka ponosi liczne wydatki związane z uprawą winorośli m.in. na sadzonki, środki ochrony roślin, nawozy. Kupuje maszyny rolnicze do uprawy winorośli (glebogryzarka, kosiarka, kultywator, opryskiwacz, ogławiarka) oraz rusztowania. Płaci także czynsz za dzierżawę winnicy. Wymienia również wydatki związane z produkcją wina, takie jak zakup zbiorników fermentacyjnych, odszypułkowarki, prasy, pompy, węży, pojemników do maceracji, butelek, etykiet, korków, kapturków i banderol. Czy te wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Skarbówka wskazała, że w rozumieniu ustawy o CIT uprawa winogron stanowi działalność rolniczą. Jest to bowiem działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw. Nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ nie wypełnia kryteriów do takiej klasyfikacji. Nie będą więc miały do niej zastosowania przepisy ustawy o CIT.

Inaczej jest z produkcją win gronowych. Nie jest to działalność rolnicza, więc do przychodów z tego tytułu stosujemy ustawę o CIT.

Jak to się ma do rozliczania wydatków ponoszonych przez podatnika? Fiskus uznał, że te poniesione na uprawę winorośli nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Są bowiem związane z działalnością rolniczą niepodlegającą pod ustawę o CIT. Kosztem uzyskania przychodów mogą natomiast być pozostałe wydatki, czyli związane z działalnością polegającą na produkcji i sprzedaży win gronowych. Ta działalność podlega bowiem pod ustawę o CIT.

Skarbówka potwierdziła też, że zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o CIT kosztem jest wartość winogron zużytych do produkcji wina. Należy ją wyliczyć na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie winogronami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu oraz czasu i miejsca ich pozyskania.

Podstawa prawna:

- art. 15 ust 1 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.)