Reklama
Rozwiń

Jak rozliczyć prezenty i firmowe imprezy świąteczne

Zorganizowanie przez pracodawcę wigilii czy przekazanie prezentów zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak i współpracownikom lub kontrahentom może spowodować obowiązki w PIT i w zakresie składek ZUS.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Jak rozliczyć prezenty i firmowe imprezy świąteczne

Foto: Adobe Stock

Koniec roku to szczególny okres, w którym wiele firm decyduje się na organizację imprez firmowych oraz przekazywanie różnego rodzaju świadczeń zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak też współpracownikom, kontrahentom czy innym podmiotom (jak blogerzy, influencerzy czy „ambasadorowie marki”). W ferworze świątecznych przygotowań nie można jednak zapominać o obowiązkach podatkowych, jakie mogą wiązać się z takimi działaniami.

Aby ułatwić poruszanie się w gąszczu przepisów, rozpoczynamy cykl trzech artykułów prezentujących najważniejsze konsekwencje podatkowe najczęściej spotykanych działań podejmowanych przez firmy w związku z okresem świątecznym i noworocznym. W artykułach tych omówimy podstawowe konsekwencje podatkowe takich działań po stronie firmy przekazującej świadczenie, jako podatnika podatku dochodowego i VAT, ale także płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie (ZUS), jak również po stronie osób fizycznych będących beneficjentami świadczeń.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa