Nie trzeba być właścicielem importowanych towarów, aby odliczyć VAT

Importerowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu towarów, pomimo że nie stanowią one jego własności, jeżeli towary te będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a ich wartość będzie wpływać na ostateczną wartość wyrobów gotowych.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Nie trzeba być właścicielem importowanych towarów, aby odliczyć VAT

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 października 2023 r. (0112-KDIL1-3.4012.376.2023.2MR).

Wnioskodawca (dalej jako spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka działa w branży meblarskiej i zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. W ramach prowadzonej działalności biznesowej spółka importuje tkaniny z Wielkiej Brytanii, działając przez przedstawiciela bezpośredniego. Używając importowanych tkanin oraz innych komponentów dostarczonych we własnym zakresie, spółka wykonuje meble na zlecenie brytyjskiego kontrahenta. Gotowe meble są następnie przedmiotem sprzedaży dokonywanej przez spółkę na rzecz kontrahenta i transportowane z powrotem poza terytorium Unii Europejskiej – do Wielkiej Brytanii. Na żadnym etapie procesu produkcyjnego prawo własności tkanin nie przechodzi na spółkę. Co do zasady właścicielami tkanin są bowiem podmioty zamawiające meble u brytyjskiego kontrahenta. Ponadto spółka nie uiszcza dodatkowego wynagrodzenia na rzecz właścicieli tkanin z tytułu ich wykorzystania do produkcji mebli. Z tego też powodu spółka nie uwzględnia bezpośrednio w kalkulacji ceny gotowych mebli wartości wykorzystanych tkanin.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku