Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu wykonania na nim przyłączy bądź umieszczenia reklam, gmina – jako zarządca drogi – wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym, a zatem działa jako organ władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT. W konsekwencji pobierane opłaty nie będą stanowiły zapłaty za świadczenie usług, a co za tym idzie nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Opłata za zajęcie pasa drogowego bez podatku od towarów i usług

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2023 r. (0113-KDIPT1-2.4012.608.2023.1.KW).

Sprawa dotyczyła gminy, która – jako zarządca dróg gminnych – zawierała umowy cywilnoprawne na zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej znajdującego się na terenie gminy w celu przeprowadzenia w tym pasie określonych robót (np. wykonania przyłączy). Umowy były zawierane na czas określony bądź nieokreślony i charakteryzowały się odpłatnością. Gmina pobierała od podmiotów zajmujących pas drogowy opłaty w wysokości określonej zarządzeniem burmistrza gminy. W związku z tym gmina powzięła wątpliwość, czy pobierane przez nią opłaty za zajęcie pasa drogowego będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku