Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

W pakiecie ustaw zawierających się w programie Polskiego Ładu znalazło się miejsce dla tzw. ulgi na prototyp. Ulga ta znajduje zastosowanie na kolejnym etapie działań podejmowanych przez inwestujących w innowacyjne rozwiązania przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności i prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dążą do jego wprowadzenia na rynek.

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią uzasadnienia do ustawy nowelizującej ustawy o podatku dochodowym (dalej uzasadnienie do ustawy), wprowadzającej omawianą ulgę, rozwiązanie to skierowane jest do tych podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dotyczy kosztów ponoszonych na etapie produkcji próbnej danego produktu, a także kosztów wprowadzenia na rynek tego produktu w celu jego sprzedaży.

Interpretacja zasad korzystania z tej ulgi nie jest aż tak szeroka, a w przestrzeni medialnej w zasadzie nie porusza się tematu ulgi na prototyp. W efekcie przedsiębiorcy rzadziej decydują się na skorzystanie z tej ulgi. Aczkolwiek jest to ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój dla wielu firm już prowadzących działalność B+R.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo