Aktualizacja: 20.04.2025 07:27 Publikacja: 20.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2024 r. (0111-KDIB1-2.4010.675.2023.1.MC).
Przedsiębiorcy energetyczni, tj. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliw oraz energii, na podstawie art. 12a ust. 1 oraz art. 12b ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, uzyskali prawo do wyrównania za ustalenie maksymalnej ceny dostawy ciepła dla wytwórców ciepła, którzy dokonują finalnych dostaw dla wskazanych w ustawie odbiorców ciepła (dalej: wyrównanie). Przedsiębiorstwo uprawnione do otrzymania wyrównania jest zobowiązane do złożenia na koniec danego okresu rozliczeniowego wniosku o jego rozliczenie do podmiotu wypłacającego, tj. do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub gminnego organu wykonawczego (wójt, burmistrz, prezydent) w przypadku przedsiębiorstw energetycznych, u których prowadzona sprzedaż ciepła nie wymaga uzyskania koncesji.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas