Reklama
Rozwiń

Opłata przyłączeniowa nie zwiększa wartości początkowej inwestycji w OZE

Zdaniem organów podatkowych koszt opłaty przyłączeniowej przy inwestycjach związanych z budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych (OZE) jest kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Publikacja: 27.05.2024 04:30

Opłata przyłączeniowa nie zwiększa wartości początkowej inwestycji w OZE

Foto: Adobe Stock

Podmioty prowadzące działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli np. realizujące inwestycje polegające na budowie farm fotowoltaicznych lub farm wiatrowych, w ramach procesu inwestycyjnego ponoszą m.in. opłaty związane z przyłączeniem farm do sieci energetycznej. Obowiązek poniesienia tego typu wydatku wynika wprost z ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Przyłączenie polega w praktyce na umożliwieniu dostarczania do sieci operatora energii elektrycznej, która jest wytworzona na farmie fotowoltaicznej czy wiatrowej. Operator jest obowiązany zapewnić realizację i finansowanie budowy i rozbudowy sieci, w tym na potrzeby przyłączania podmiotów ubiegających się o przyłączenie. Przedsiębiorstwo energetyczne, na mocy przepisów prawa obciąża podmiot przyłączany do sieci kosztami poniesionymi w celu dokonania przyłączenia. Tym samym w przypadku przyłączania nowo wybudowanych obiektów przyłącze energetyczne należy do rozbudowanej infrastruktury operatora i jest jego własnością, natomiast koszty związane z taką rozbudową, których wysokość jest proporcjonalna do wielkości mocy przyłączeniowej, są – w formie opłaty przyłączeniowej – przenoszone na inwestora.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary