Reklama
Rozwiń

Mechanizm CBAM: nadchodzące zmiany i kolejne ważne terminy

Lipiec to ostatni miesiąc, w którym raportujące spółki mogą z własnej inicjatywy skorygować sprawozdania CBAM złożone w styczniu (za IV kwartał 2023 r.) oraz kwietniu (za I kwartał 2024 r.).

Publikacja: 15.07.2024 04:30

Mechanizm CBAM: nadchodzące zmiany i kolejne ważne terminy

Foto: Adobe Stock

Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (ang. CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism) pozostaje niezmiennie dużym wyzwaniem dla unijnych importerów towarów wysokoemisyjnych. Warto więc podkreślić, że proces jego wdrożenia nie zwalnia, a lipiec br. przynosi kolejne zmiany w zasadach raportowania kwartalnego. Jest to też ostatni moment na modyfikację złożonych wcześniej sprawozdań z inicjatywy raportujących spółek.

Przypomnijmy, że w okresie przejściowym CBAM, trwającym od października 2023 r. do końca 2025 r., podstawowym obowiązkiem importerów towarów objętych tym mechanizmem jest składanie kwartalnych sprawozdań CBAM za pośrednictwem specjalnej platformy elektronicznej – Rejestru Przejściowego CBAM. W sprawozdaniu kwartalnym importerzy powinni ująć wiele danych, w tym przede wszystkim ilość, rodzaj i pochodzenie towarów CBAM zaimportowanych w danym kwartale, a także wartości „wbudowanych” w te towary emisji gazów cieplarnianych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem