Aktualizacja: 10.07.2025 04:50 Publikacja: 15.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (ang. CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism) pozostaje niezmiennie dużym wyzwaniem dla unijnych importerów towarów wysokoemisyjnych. Warto więc podkreślić, że proces jego wdrożenia nie zwalnia, a lipiec br. przynosi kolejne zmiany w zasadach raportowania kwartalnego. Jest to też ostatni moment na modyfikację złożonych wcześniej sprawozdań z inicjatywy raportujących spółek.
Przypomnijmy, że w okresie przejściowym CBAM, trwającym od października 2023 r. do końca 2025 r., podstawowym obowiązkiem importerów towarów objętych tym mechanizmem jest składanie kwartalnych sprawozdań CBAM za pośrednictwem specjalnej platformy elektronicznej – Rejestru Przejściowego CBAM. W sprawozdaniu kwartalnym importerzy powinni ująć wiele danych, w tym przede wszystkim ilość, rodzaj i pochodzenie towarów CBAM zaimportowanych w danym kwartale, a także wartości „wbudowanych” w te towary emisji gazów cieplarnianych.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas