Dywidenda z Ukrainy – rozliczenie CIT

Zakładając spółkę za granicą (w Ukrainie), polskie firmy dążą do osiągania zysku, w tym dywidendy. Może ona być opodatkowana podatkiem u źródła w kraju, z którego jest wypłacana (w Ukrainie) albo w kraju siedziby jej odbiorcy, czyli w Polsce.

Publikacja: 12.08.2024 04:30

Dywidenda z Ukrainy – rozliczenie CIT

Foto: Adobe Stock

W poprzednich artykułach z cyklu pisaliśmy o wymianie handlowej z Ukrainą, zatrudnianiu agenta / pośrednika oraz o prowadzeniu na terytorium Ukrainy działalności usługowej (np. budowlanej) czy produkcyjnej w formie tzw. zakładu. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwo kolejną formę prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie, a mianowicie założenie spółki zależnej.

Zakładając spółki za granicą, polscy przedsiębiorcy dążą do uzyskania zwrotu z realizowanych inwestycji, w tym w postaci dywidendy. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące skutków podatkowych otrzymywania dywidendy. Dywidenda może być opodatkowana tzw. podatkiem u źródła (ang. Withholding Tax –- WHT) w kraju, z którego jest wypłacana. W naszym przypadku w Ukrainie. Może być też opodatkowana w kraju siedziby jej odbiorcy, czyli w Polsce.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Odszkodowanie w prawie autorskim wymaga zmiany
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna, czyli obiecanki cacanki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Minimalny podatek dochodowy – czy czas panikować?
podatki
Rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości już obowiązują
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Co się zmieniło w składce zdrowotnej? Kto skorzysta teraz, a kto dopiero za rok?