Dywidenda z Ukrainy – rozliczenie CIT

Zakładając spółkę za granicą (w Ukrainie), polskie firmy dążą do osiągania zysku, w tym dywidendy. Może ona być opodatkowana podatkiem u źródła w kraju, z którego jest wypłacana (w Ukrainie) albo w kraju siedziby jej odbiorcy, czyli w Polsce.

Publikacja: 12.08.2024 04:30

Dywidenda z Ukrainy – rozliczenie CIT

Foto: Adobe Stock

W poprzednich artykułach z cyklu pisaliśmy o wymianie handlowej z Ukrainą, zatrudnianiu agenta / pośrednika oraz o prowadzeniu na terytorium Ukrainy działalności usługowej (np. budowlanej) czy produkcyjnej w formie tzw. zakładu. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwo kolejną formę prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie, a mianowicie założenie spółki zależnej.

Zakładając spółki za granicą, polscy przedsiębiorcy dążą do uzyskania zwrotu z realizowanych inwestycji, w tym w postaci dywidendy. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące skutków podatkowych otrzymywania dywidendy. Dywidenda może być opodatkowana tzw. podatkiem u źródła (ang. Withholding Tax –- WHT) w kraju, z którego jest wypłacana. W naszym przypadku w Ukrainie. Może być też opodatkowana w kraju siedziby jej odbiorcy, czyli w Polsce.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Planujesz reorganizację transgraniczną? Najpierw uprzedź fiskusa
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak opodatkować wyciąg narciarski podatkiem od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zapłata przedawnionych odsetek – skutki w CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wynajem pokoi gościnnych na wsi podlega VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak mikro i małe jednostki amortyzują środki trwałe
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.