Aktualizacja: 15.01.2025 16:14 Publikacja: 02.12.2024 05:20
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2024 r. (0112-KDIL1-1.4012.353. 2024.1.MG).
Gmina będąca wnioskodawcą wykonuje swoje zadania własne, w tym realizuje tzw. inwestycje liniowe (sieci wodociągowe i kanalizacyjne). Gmina jest jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. W latach 2023 i 2024 gmina uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład na realizację projektu budowy sieci kanalizacji sanitarnej, której zakończenie było planowane na wrzesień 2024 roku. Przedsięwzięcie obejmuje m.in. prace rozbiórkowe, wykopy, budowę i montaż sieci oraz odtworzenie nawierzchni drogowych. Część wartości inwestycji pochodzi z dofinansowania, a pozostała część stanowi wkład własny gminy. Po zakończeniu inwestycji sieć kanalizacyjna zostanie wniesiona aportem do spółki komunalnej, w której gmina posiada 100 proc. udziałów, w zamian za udziały. Aport zostanie udokumentowany aktem notarialnym oraz fakturą sprzedaży (z odpowiednią stawką VAT). Gmina obniży podatek należny o wartość podatku naliczonego od budowy infrastruktury. Wniesienie sieci kanalizacyjnej aportem będzie miało miejsce zaraz po jej wybudowaniu, przed rozpoczęciem jej użytkowania. Okres pomiędzy zakończeniem budowy sieci a wniesieniem jej jako aportu do spółki wyniesie mniej niż dwa lata.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas