Reklama
Rozwiń

Gdy jest doradztwo, nie ma zwolnienia z VAT

Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.

Publikacja: 23.12.2024 05:30

Gdy jest doradztwo, nie ma zwolnienia z VAT

Foto: Adobe Stock

Podmiot świadczący usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty może utracić zwolnienie z VAT. Nie zawsze ma to miejsce. Utrata zwolnienia nastąpi, gdy czynności przedsiębiorcy spełnią przesłanki doradztwa w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości czy pomocy w wyznaczeniu osób do obsługi zgłoszeń – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

W piśmie z 26 listopada br. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na dziennikarskie pytanie o to, czy podmioty świadczące w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub na zlecenie usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty, polegające m.in. na doradztwie w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości oraz pomocy w wyznaczaniu osób do obsługi tych zgłoszeń, automatycznie tracą prawo do tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT zwolnienie z tego podatku ze względu na nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym sprzedaży w wysokości 200 tys. zł netto (w przypadku podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego – ww. kwoty proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej) nie znajduje zastosowania w odniesieniu m.in. do usług doradztwa czy usług prawniczych, do których mogą należeć usługi opisane w zapytaniu. Podatnicy świadczący takie usługi zobowiązani są do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i rozliczania podatku, nawet jeśli wartość ich sprzedaży nie przekroczyła tego limitu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem