Aktualizacja: 04.04.2025 04:33 Publikacja: 23.12.2024 05:30
Foto: Adobe Stock
Podmiot świadczący usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty może utracić zwolnienie z VAT. Nie zawsze ma to miejsce. Utrata zwolnienia nastąpi, gdy czynności przedsiębiorcy spełnią przesłanki doradztwa w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości czy pomocy w wyznaczeniu osób do obsługi zgłoszeń – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.
W piśmie z 26 listopada br. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na dziennikarskie pytanie o to, czy podmioty świadczące w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub na zlecenie usługi związane z wdrożeniem procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalisty, polegające m.in. na doradztwie w zakresie obsługi zgłoszeń nieprawidłowości oraz pomocy w wyznaczaniu osób do obsługi tych zgłoszeń, automatycznie tracą prawo do tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT zwolnienie z tego podatku ze względu na nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym sprzedaży w wysokości 200 tys. zł netto (w przypadku podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego – ww. kwoty proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej) nie znajduje zastosowania w odniesieniu m.in. do usług doradztwa czy usług prawniczych, do których mogą należeć usługi opisane w zapytaniu. Podatnicy świadczący takie usługi zobowiązani są do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i rozliczania podatku, nawet jeśli wartość ich sprzedaży nie przekroczyła tego limitu.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas