Aktualizacja: 03.04.2025 12:35 Publikacja: 13.01.2025 05:00
Foto: Adobe Stock
- Przedsiębiorca świadczy usługi transportowe. Podatek dochodowy rozlicza na zasadach ogólnych, podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową prowadzi dla przedsiębiorcy biuro rachunkowe. W listopadzie ub.r. kierowca, przewożąc towar kontrahenta, wpadł w poślizg, co spowodowało zniszczenie samochodu ciężarowego z naczepą i znajdującego się w niej towaru. Przewożony ładunek był zabezpieczony, a usługa transportowa była wykonywana z dochowaniem należytej staranności (stłuczka nastąpiła na skutek złych warunków na drodze), co potwierdzają dokumenty policyjne i firmy ubezpieczeniowej. Zniszczony pojazd i naczepa były środkami trwałymi w firmie przedsiębiorcy. W grudniu kontrahent wystawił notę obciążającą za zniszczony towar, którą przedsiębiorca opłacił przelewem. Na początku stycznia firma ubezpieczeniowa wypłaciła przedsiębiorcy odszkodowanie za zniszczony towar oraz za samochód. Uszkodzony samochód został sprzedany jeszcze w grudniu i wykreślony z ewidencji środków trwałych. Przyczepa natomiast będzie wyremontowana za środki otrzymane z ubezpieczenia. Otrzymane przez przedsiębiorcę odszkodowanie za samochód zostało przeznaczone na zakup samochodu ciężarowego. Nowy samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy w analizowanym przypadku nota obciążeniowa jest kosztem, a jeśli tak, to pod jaką datą należy ją zaksięgować? Czy otrzymane odszkodowanie za samochód jest zwolnione z PIT? Z jaką datą należy wpisać do podatkowej księgi odszkodowanie od ubezpieczyciela? Czy jest to data wpływu środków na rachunek bankowy przedsiębiorcy? – pyta czytelniczka.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas