Od 15 lutego można rozliczyć podatek dochodowy za 2024 rok. Od tego dnia na podatników już po raz siódmy czekają zeznania podatkowe wypełnione na podstawie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa, przy czym usługa ta jest w tym roku dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego. W zeznaniach przygotowanych w usłudze Twój e-PIT uwzględnione są m.in. informacje od płatników i niektóre zwolnienia z PIT. Jeśli podatnik nie zaakceptuje zeznania przygotowanego w e-PIT albo nie złoży zeznania wypełnionego samodzielnie, to zeznanie przygotowane przez administrację skarbową zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 30 kwietnia 2025 r.

Od zeszłego roku za pomocą usługi Twój e-PIT mogą rozliczyć się również przedsiębiorcy, przy czym oni muszą przygotowane dla nich zeznania wypełnić w dużej mierze samodzielnie, więc nie zostanie ono automatycznie złożone w usłudze e-PIT na dzień 30 kwietnia.

Spora grupa podatników niebędących przedsiębiorcami korzysta z możliwości, jakie daje e-PIT i akceptuje przygotowany dla nich formularz bez wprowadzania w nim żadnych zmian. A szkoda, bo warto uzupełnić e-PIT o własne odliczenia, a także przekazać 1,5 proc. swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) zajmującej się np. ochroną środowiska, kulturą, wspieraniem osób z niepełnosprawnościami czy opieką nad krzywdzonymi zwierzętami. Wsparcie można także skierować do konkretnej potrzebującej osoby. Ministerstwa Finansów podało, że z odpisu od podatku dochodowego za 2023 rok Polacy przekazali na rzecz OPP ponad 1,9 mld zł. Średnia kwota wpłaty wyniosła 128 zł.

Na złożenie rocznego PIT zostało niewiele czasu. W dzisiejszym dodatku zwracamy uwagę na problem korekty przychodów i kosztów podatkowych w kontekście przyporządkowania ich do właściwego roku podatkowego, co zapewni prawidłowe zamknięcie 2024 r.

Zapraszam do lektury Tygodnika Podatników.