Reklama
Rozwiń

W jaki sposób ująć fakturę uproszczoną w księdze przychodów i rozchodów

Przychód udokumentowany paragonem fiskalnym powinien zostać wpisany do pkpir na podstawie danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych albo miesięcznych – skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.

Publikacja: 08.11.2020 02:00

W jaki sposób ująć fakturę uproszczoną w księdze przychodów i rozchodów

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi sklep z artykułami biurowymi, książkami i zabawkami. Zdarzenia gospodarcze dla celów podatku dochodowego ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Sprzedaż na rzecz firm przedsiębiorca dokumentuje fakturami (sprzedaż nie przechodzi przez kasę fiskalną), a na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej paragonem fiskalnym (fakturę wystawia na żądanie tych osób, dołączając oryginał paragonu do egzemplarza faktury pozostającego u niego). Incydentalnie zdarza się, że sprzedaż na rzecz firm zostanie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. W tym przypadku, jeżeli paragon fiskalny zawiera NIP nabywcy (będącego podatnikiem), to na żądanie nabywcy przedsiębiorca wystawia fakturę. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy paragon jest tzw. fakturą uproszczoną, tzn. zawiera NIP nabywcy, a wartość paragonu fiskalnego brutto nie przekracza 450 zł. Jak przedsiębiorca powinien ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów sprzedaż udokumentowaną takimi fakturami uproszczonymi? Okazjonalnie przedsiębiorcy zdarzy się otrzymać na udokumentowanie zakupu paragon fiskalny stanowiący tzw. fakturę uproszczoną, tj. opiewający na kwotę nie większą niż 450 zł oraz zawierający NIP przedsiębiorcy. Czy przedsiębiorca może ująć wydatki udokumentowane takimi fakturami uproszczonymi po stronie kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa