Reklama
Rozwiń

Jak obliczyć udział 2 proc. dochodów w przychodach podatkowej grupy kapitałowej

Przepisy dotyczące obowiązku zachowania tzw. współczynnika rentowności w podatkowej grupie kapitałowej na pierwszy rzut oka wydają się jasne. W praktyce, podatnicy mają w tej kwestii coraz więcej wątpliwości.

Aktualizacja: 11.10.2020 15:52 Publikacja: 11.10.2020 08:52

Jak obliczyć udział 2 proc. dochodów w przychodach podatkowej grupy kapitałowej

Foto: Adobe Stock

W związku z wprowadzaniem w ostatnich latach nowych regulacji do ustawy o CIT, podatnicy mają sporo wątpliwości dotyczących sposobu kalkulowania tzw. współczynnika rentowności w wysokości 2 proc. w podatkowej grupie kapitałowej (PGK). Co prawda PGK, które miały problemy ekonomiczne powodu Covid-19, nie muszą w 2020 r. martwić się kryterium dochodowości, ale wątpliwości mogą wrócić w przyszłym roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatkowe grupy kapitałowe mają status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem, że osiągną za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2 proc. (do końca 2017 r. wskaźnik ten wynosił 3 proc.). Od 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzono podział na dwa źródła przychodów, do których oddzielnie przyporządkowuje się przychody i koszty: zyski kapitałowe oraz inne źródła przychodów. Skutkiem tych zmian był także nowy, nieco bardziej skomplikowany sposób ustalania dochodu całej PGK.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa