Reklama
Rozwiń

Czy nagroda wygrana w konkursie podlega zwolnieniu z PIT

Nagrody nieprzekraczające jednorazowo kwoty 200 zł przyznane osobie fizycznej będącej zwycięzcą konkursu organizowanego w ramach akcji promocyjnej podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego.

Publikacja: 09.08.2020 13:15

Czy nagroda wygrana w konkursie podlega zwolnieniu z PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 8 maja 2020 r. (0461-ITPB2.4511.1088.2016.9.20-S.ENB).

Spółka prowadzi w Polsce działalność dystrybucyjną. W ramach działań mających na celu dotarcie do potencjalnych klientów i zwiększenie sprzedaży, spółka organizuje akcje promocyjne w postaci konkursów, których zasady udziału sformułowane są w regulaminach. Uczestnikami konkursów są osoby nieprowadzające działalności gospodarczej, osoby prowadzące taką działalność, jeśli pozostaje ona bez związku z konkursem oraz osoby niebędące pracownikami spółki i niepozostające ze spółką w stosunku cywilnoprawnym. Spółka wniosła o potwierdzenie swojego stanowiska, według którego w przypadku wydania w ramach konkursu nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł, nagroda ta korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. W uzasadnieniu spółka wskazała, że nagrody otrzymywane w konkursach stanowią nieodpłatne świadczenie, gdyż uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w konkursach ani nie wykonują świadczeń ekwiwalentnych w zamian za otrzymane nagrody.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa