Aktualizacja: 20.06.2021 11:00 Publikacja: 20.06.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Wiele firm uzyskuje przychody ze sprzedaży pustych opakowań (kartridżów) po zużytych tonerach i atramentach do drukarek komputerowych (są one klasyfikowane w PKWiU 2015 w grupowaniu: 28.23.22.0 – części i akcesoria do maszyn biurowych). Pojawia się zatem pytanie, czy faktury dokumentujące ich sprzedaż powinny być prezentowane w ewidencji JPK_V7M/JPK_V7K z kodami GTU.
Ewidencja sprzedaży JPK_V7M/JPK_V7K zawiera następujące oznaczenia dotyczące dostawy m.in.:
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
O tym, jaki podatek zapłacimy w przypadku wynajmu czy sprzedaży budynku czy lokalu, decyduje wiele czynników, m.in. wybrana forma opodatkowania i decyzja odnośnie do zakwalifikowania nieruchomości do majątku prywatnego albo firmowego.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Organy podatkowe potwierdzają możliwość tworzenia grup VAT przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z ich spółkami komunalnymi.
Od 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć grupy VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. To rozwiązanie unijne pozwala na wspólne rozliczanie podatku, upraszcza procedury i daje możliwość odzyskania VAT w przypadkach wcześniej niedostępnych.
VAT ma szeroki charakter, ale dość ogólne przepisy o powstaniu obowiązku podatkowego są trudne do stosowania, przez co rodzą niepotrzebne spory m.in. w kwestii opodatkowania od nieopłaconego parkowania.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas