Koszty prowadzenia drużyny sportowej przyczyniają się uzyskania przychodów z działalności reklamowej. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 kwietnia 2021 r. (0113-KDIPT2-1.4011.61.2021.2.DJD).
Wystąpił o nią przedsiębiorca działający w branży sportowej. Zakłada drużynę i chce podpisywać kontrakty z zawodnikami startującymi w wyścigach. Na początek chce go podpisać z własnym synem, który wyczynowo uprawia sport motorowy. Zamierza też zawierać umowy na świadczenie usług reklamowych. Ma już potencjalnych kontrahentów. Oferuje im umieszczanie promocyjnych treści na samochodach wyścigowych, strojach zawodników, a także podczas wydarzeń publicznych czy w mediach społecznościowych.
Czytaj także:
Logo na koszulce sportowca sponsor zaliczy do kosztów podatkowych
Przedsiębiorca ponosi wiele wydatków na swoją działalność, przede wszystkim na zakup samochodów wyścigowych oraz ich utrzymanie: paliwo, oleje, opony, przeglądy, naprawy. Ale są także wydatki związane z prowadzeniem drużyny. Są to opłaty za treningi i zawody, licencje dla zawodników, zakupy sprzętu, specjalnej odzieży, bilety na przejazdy i przeloty, hotele, wynagrodzenie za usługi specjalistów, np. mechaników.
Czy te wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów? Właściciel firmy twierdzi, że tak. Argumentował, że są związane z przychodami z usług reklamowych. Nie osiągnie ich bez poniesienia wydatków na samochody wyścigowe oraz na utrzymanie drużyny.
Fiskus na wszystko się zgodził. Przyznał, że wydatki są związane z przychodami z umów na świadczenie usług reklamowych. Bez tych wydatków niemożliwy byłby udział zawodników w wyścigach. Tym samym przedsiębiorca nie mógłby wykonywać usług promocyjnych na rzecz swoich klientów. Wpływy z tych usług są przychodami z działalności gospodarczej. Z tego wniosek, że wydatki są związane z firmowych przychodem.
Oczywiście zakupy pojazdów wyścigowych będą rozliczane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Bez ograniczeń, ponieważ nabywane pojazdy nie są samochodami osobowymi.
Ograniczeń nie będzie też przy rozliczaniu ich ubezpieczenia.
Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 i 8, art. 22a ust. 1 oraz art. 22f ust. 1 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.)