Sprzedaż nieruchomości za granicą z PIT czy bez

Obowiązek zapłaty PIT w Polsce lub brak obowiązku podatkowego zależy od tego czy zbycie domu będzie miało miejsce przed czy już po przeprowadzce do kraju i ile czasu upłynęło od nabycia.

Aktualizacja: 03.01.2021 16:54 Publikacja: 03.01.2021 14:31

Sprzedaż nieruchomości za granicą z PIT czy bez

Foto: Adobe Stock

Małżeństwo z Polski mieszka od 12 lat w Szkocji. Małżonkowie kupili dom we wspólności majątkowej w Szkocji w październiku 2016 r. Na początku roku małżonkowie zamierzają wrócić do Polski na stałe i sprzedać dom w Szkocji. Czy z tytułu sprzedaży domu położonego za granicą małżonkowie zapłacą podatek dochodowy w Polsce? – pyta czytelniczka.

W świetle ustawy o PIT osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski. Za dochody osiągane na terytorium Polski uważa się m.in. dochody z pracy wykonywanej w Polsce na podstawie umowy o pracę, dochody z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, a więc umowy zlecenie, umowy o dzieło wykonywanej w Polsce, dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski albo dochody z położonej w Polsce nieruchomości lub zbycia jej w całości, w części albo zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości. Za osobę mieszkającą w Polsce uznaje się przy tym osobę, która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiada w Polsce centrum interesów życiowych. Zatem osoby, które przebywają za granicą i posiadają tam ośrodek interesów życiowych, traktowani są jak cudzoziemcy, a więc w tym przypadku małżonkowie są rezydentami Szkocji.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Odzież to sprawa osobista
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy przedsiębiorca rozliczy ubranie w firmowych kosztach PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus może żądać zapłaty przed wydaniem decyzji ostatecznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa odrębne świadczenia przy ładowaniu pojazdów elektrycznych