Nowe prawo: Czy ograniczenie ulgi abolicyjnej zmniejszy liczbę pracowników mobilnych

Zobowiązania podatkowe marynarzy i pracowników branży offshore znacznie wzrosną, co może prowadzić do pogorszenia ich sytuacji finansowej, a nawet nieopłacalności wykonywania pracy za granicą. Kuba Lewandowski Anna Koperska

Publikacja: 03.01.2021 16:26

Praca za granicą

Praca za granicą

Foto: AdobeStock

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzająca liczne zmiany w przepisach. Jedną z wprowadzonych zmian jest ograniczenie stosowania art. 27g ustawy o PIT.

Ulga abolicyjna została początkowo wprowadzona ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Do końca 2020 r. prowadziła do zrównania sytuacji podatkowej osób pracujących poza granicami Polski w państwach stosujących z Polską jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania, tj. metodę zaliczenia proporcjonalnego. Druga z metod unikania podwójnego opodatkowania stosowanych przez Polskę, tj. metoda wyłączenia z progresją, jest metodą mniej skomplikowaną i bardziej preferencyjną. Przez wzgląd na to, do końca 2020 r. możliwe było zastosowanie ulgi abolicyjnej, która w praktyce niwelowała różnicę pomiędzy niższym podatkiem zapłaconym za granicą od tego samego dochodu, od którego w Polsce podatek byłby obliczony w wyższej wysokości. Innymi słowy, skutkiem zastosowania ulgi abolicyjnej jest to, że osoba uzyskująca dochody za granicą, nie musi w Polsce dopłacać różnicy między podatkiem zagranicznym a polskim. Wysokość ulgi stanowiła różnicę pomiędzy wysokością podatku, który byłby należny, gdyby zastosowano metodę wyłączenia z progresją, a wysokością podatku należnego przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo