Reklama
Rozwiń

Jak rozliczyć odstępne

Należności wypłacone przez sprzedającego z tytułu odstąpienia przez niego od umowy przedwstępnej nabywca powinien traktować jako opłaty niepodlegające podatkowi od towarów i usług.

Publikacja: 08.11.2020 02:00

VAT

VAT

Foto: AdobeStock

W praktyce obrotu gospodarczego pomiędzy firmami zawierane są umowy przedwstępne. Niekiedy postanowienia tych umów dają stronom możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, ale za zapłatą odstępnego. W takiej sytuacji odstąpienie musi nastąpić najpóźniej do dnia, w którym powinna być zawarta umowa przyrzeczona. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego – nabywca otrzymuję ustaloną umownie kwotę odstępnego. W związku z otrzymywaniem odstępnego pojawiają się pytania, czy otrzymaną kwotę odstępnego nabywca powinien opodatkować VAT, a jeżeli nie, to czy nabywca, uzyskując dochody z tytułu odstępnego płaconego przez sprzedającego, jest obowiązany do stosowania tzw. prewspółczynnika proporcji zgodnie z art. 86 ust. 2a i nast. ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa