Aktualizacja: 21.06.2020 08:25 Publikacja: 21.06.2020 02:00
Foto: Adobe Stock
Przepisy o VAT dopuszczają możliwość prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących mających postać oprogramowania, tj. tzw. kas wirtualnych, już od 1 maja 2019 r. Faktycznie jednak możliwość stosowania tych kas powstała dopiero 1 czerwca 2020 r., kiedy to zostały wydane stosowne przepisy wykonawcze. Przewidują one możliwość stosowania kas fiskalnych mających postać oprogramowania, czyli takich, które mogą być instalowane np. na smartfonach czy tabletach. Kasy wirtualne nie są oczywiście obowiązkowe. Uprawnieni do ich stosowania podatnicy mogą, ale nie muszą ich stosować.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.
Podatnicy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, od przyszłego roku dodatkowo będą musieli zapewnić współpracę kasy z terminalem płatniczym.
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję na kasie rejestrującej, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
W przypadku zdarzeń innych niż zwrot towaru, reklamacja oraz oczywista pomyłka, podatnicy powinni dokonać korekty podatku należnego – zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej – na podstawie prowadzonej „własnej” ewidencję korekt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas