Reklama
Rozwiń

Niezapłacone należności można rozliczyć poprzez utworzenie odpisu

Aby odpis aktualizujący mógł być ujęty w podatkowej księdze jako koszt, musi być dokonany od kwoty uprzednio zaliczonej do przychodów należnych, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Publikacja: 15.12.2019 00:01

Niezapłacone należności można rozliczyć poprzez utworzenie odpisu

Foto: 123RF

Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Rozlicza dochody podatkiem liniowym. W styczniu 2019 r. przedsiębiorca podpisał ze zleceniodawcą - spółką z o.o. X umowę na roboty budowlane o łącznej wartości netto 123 000 zł. Umowa ta nie została wypowiedziana ani rozwiązana. W listopadzie sąd rejonowy wydał postanowienie, którym otworzył postępowanie układowe dłużnika i wyznaczył sędziego komisarza do prowadzenia postępowania oraz nadzorcę sądowego. Usługi zostały częściowo wykonane i odebrane oraz udokumentowane fakturami. Przedsiębiorca ma zamiar złożyć wniosek do nadzorcy sądowego dłużnika o wpisanie na listę wierzytelności należności od zleceniodawcy w kwocie ogółem nie mniejszej niż 123 000 zł z tytułu robót budowlanych wykonanych na rzecz spółki X. Czy w przypadku nieotrzymania zapłaty za prace wykonane na rzecz dłużnika (udokumentowane fakturami oraz zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód należny) przedsiębiorca ma prawo:

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa