Reklama
Rozwiń

Pożyczka pomiędzy firmami, także incydentalna, bez VAT

Odpłatne świadczenie usług podlega podatkowi od towarów i usług. O takim charakterze pożyczania pieniędzy decyduje wynagrodzenie w postaci odsetek. Tego rodzaju czynności są jednak zwolnione z daniny, nawet jeśli nie jest to główna działalność pożyczkodawcy.

Publikacja: 30.11.2017 05:50

Jeżeli pożyczki udziela podatnik VAT, to nie trzeba od niej płacić PCC.

Jeżeli pożyczki udziela podatnik VAT, to nie trzeba od niej płacić PCC.

Foto: AdobeStock

Także pomiędzy współpracującymi drobnymi firmami prowadzonymi przez osoby fizyczne dochodzi do zawierania umów pożyczki, której przedmiotem są środki finansowe. Takie – często doraźne – wsparcie płynności finansowej pożyczkobiorcy prowadzi jednocześnie do pytania o skutki podatkowe tego zdarzenia, w tym także w obszarze regulacji ustawy o VAT.

Zasadą wynikająca z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest bowiem, że za jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT uznaje się odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, stosownie do art. 720 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku umowy pożyczki, której przedmiotem są pieniądze, naturalnym wynagrodzeniem udzielającego pożyczkę są ustalone w umowie odsetki. To oznacza, że czynność ta ma charakter odpłatny, a zatem wpisuje się w zakres czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Kwalifikacja ta będzie zasadna zarówno wtedy, gdy udzielanie pożyczek stanowi przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy, jak i w sytuacji, gdy taka działalność ma charakter incydentalny. W konsekwencji, jeżeli pożyczka (także ta incydentalna) jest udzielana przez podatnika VAT (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT), to jest to świadczenie o charakterze odpłatnym, stanowiące jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń