Pożyczka pomiędzy firmami, także incydentalna, bez VAT

Odpłatne świadczenie usług podlega podatkowi od towarów i usług. O takim charakterze pożyczania pieniędzy decyduje wynagrodzenie w postaci odsetek. Tego rodzaju czynności są jednak zwolnione z daniny, nawet jeśli nie jest to główna działalność pożyczkodawcy.

Publikacja: 30.11.2017 05:50

Jeżeli pożyczki udziela podatnik VAT, to nie trzeba od niej płacić PCC.

Jeżeli pożyczki udziela podatnik VAT, to nie trzeba od niej płacić PCC.

Foto: AdobeStock

Także pomiędzy współpracującymi drobnymi firmami prowadzonymi przez osoby fizyczne dochodzi do zawierania umów pożyczki, której przedmiotem są środki finansowe. Takie – często doraźne – wsparcie płynności finansowej pożyczkobiorcy prowadzi jednocześnie do pytania o skutki podatkowe tego zdarzenia, w tym także w obszarze regulacji ustawy o VAT.

Zasadą wynikająca z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest bowiem, że za jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT uznaje się odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, stosownie do art. 720 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku umowy pożyczki, której przedmiotem są pieniądze, naturalnym wynagrodzeniem udzielającego pożyczkę są ustalone w umowie odsetki. To oznacza, że czynność ta ma charakter odpłatny, a zatem wpisuje się w zakres czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Kwalifikacja ta będzie zasadna zarówno wtedy, gdy udzielanie pożyczek stanowi przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy, jak i w sytuacji, gdy taka działalność ma charakter incydentalny. W konsekwencji, jeżeli pożyczka (także ta incydentalna) jest udzielana przez podatnika VAT (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT), to jest to świadczenie o charakterze odpłatnym, stanowiące jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama